emorze.pl
www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl

Dziś jest

Dziwnów - www.emorze.pl Dziwnów - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl

Deptak i plaża
Ulica Schyty pełni rolę deptaka, po którym spacerują turyści. Przy deptaku znajdują się liczne knajpki i bary. Na północy nad Bałtykiem ciągnie się szeroka plaża ograniczona wydmami, które są porośnięte lasem sosnowym. Plażą można iść na długi spacer w kierunku Kuźnicy lub Juraty.

Muzeum rybackie
Jest prywatnym muzeum Juliusza Strucka. Zgromadzono w nim przedmioty i narzędzia rybackie. W muzeum znajduje się zrekonstruowana izba rybacka z początków XX wieku. Można w nim podziwiać ekspozycję sprzętu gospodarstwa domowego, jak również narzędzia do polowania m.in. na wrony i mewy. Na życzenie turystów właściciel pokazuje własny warsztat szkutniczy. Ciekawą część ekspozycji stanowią narzędzia i sprzęty wyłowione przez Jastarniczan. W muzeum można oglądać kołowrotki do sznurka, sieci i wełny, siekiery do cięcia lodu, wielofunkcyjny kaszysz, kosze transportowe, ławę do strugania drewnianych butów, szelki do wyciągania sieci, latarkę-piecyk, balkę, która służyła do polowania na foki, śruby napędowe i wiele innych przedmiotów.

Jastarnia Chata rybacka
Zbudowana została w 1881 roku z wykorzystaniem jako budulca wyrzuconych przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Wykorzystywanie takich materiałów w budownictwie było charakterystyczne dla tutejszego regionu. Wewnątrz chaty znajdują się eksponaty z różnych okresów. Najstarsze sprzęty pochodzą nawet z XV wieku, a najmłodsze z XIX wieku. Po muzeum oprowadza gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin. Muzeum funkcjonuje pod patronatem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Zbiory rybackie w bosmanacie portu

Dwie sale wystawiennicze z unikatowym sprzętem rybackim zebranym przez bosmana Jana Wysockiego. W muzeum można obejrzeć eksponaty stanowiące wyposażenie rybaków oraz narzędzia i sprzęty wyłowione przez mieszkańców Jastarni.

Jastarnia Ośrodek oporu Jastarnia
Cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach "SOKÓŁ", "SABAŁA", i "SĘP". Są to pozostałości fortyfikacji zbudowanych w 1939 r., które przedzielają w poprzek Mierzeję Helską. Zamykają one dostęp do półwyspu od strony lądu.

Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół znajduje się w samym centrum Jastarni. Wewnątrz kościoła na uwagę zasługuje charakterystyczna dla Kaszubów polichromia o barwach biało-niebiesko-seledynowych. Turystów zadziwia przede wszystkim specyficzne wyposażenie kościoła w motywy morskie i rybackie. Charakter morski jest widoczny szczególnie na ambonie wykonanej w kształcie łodzi rybackiej, płynącej po wzburzonym morzu. Fale wydają się być prawdziwe, aż chce się zanurzyć w nich rękę. Znajdujące się w kościele witraże przedstawiają sceny z życia Matki Bożej. Do całości wystroju nawiązują drzwi wejściowe, z mosiężnymi płaskorzeźbami o motywach morskich. Nad wejściem znajduje się busola wykonana z metaloplastyki. Przy jednej ze ścian świątyni ustawiono miniaturową łódź, w której w szklanej gablocie znajduje się kopia figurki Matki Boskiej Swarzewskiej.

Jastarnia Port

Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku. W części wschodniej znajduje się ośrodek żeglarstwa sportowego i baza płetwonurków, część zachodnia wykorzystana jest przez łodzie i kutry rybackie oraz statki żeglugi przybrzeżnej. Oprócz zwiedzania Jastarni istnieje możliwość udania się w rejs po Bałtyku. Z portu można wybrać się na wycieczkę po zatoce tzw. Pomerankami. Pomeranki to stare tradycyjne łodzie kaszubskie. Można wypożyczać różnego rodzaju sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, skutery, deski windsurfingowe. Wejście do portu znajduje się po stronie południowej. Szerokość wejścia wynosi 60 m, głębokość na wejściu i torze podejściowym to 5m.Tor podejściowy o długości 1000 m oznakowany jest światłem na kaszycy i 3 parami pław nieświecących. W północno zachodniej części portu usytuowano wyciąg kutrowy i warsztat mechaniczny. Port jest administrowany przez Urząd Morski w Gdyni. Mogą tu wchodzić jednostki o zanurzeniu do 3,5 m

Jastarnia Latarnia Morska - ma kształt stalowego walca pomalowanego w białe i czerwone pasy. Ustawiona na betonowym cokole mierzy 13,3 metra. Latarnia jest sterowana automatycznie i ma zasięg 10 mil morskich. Niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających. Poprzednio latarnia była prawie dwukrotnie wyższa, ale nie stała długo, cała jej "kariera" zamknęła się w obrębie jednego roku 1939 - we wrześniu została wysadzona przez wojsko polskie, aby nie wpadła w ręce najeźdźcy.

Cmentarzowa Góra -
to najstarsze miejsce pochówku ludzi z Boru, czyli wschodniej części dzisiejszej Jastarni.
Bezpośrednie położenie góry nad zatoką powodowało zniszczenie jej przez fale podczas każdego sztormu. Z tego powodu przeniesiono cmentarz do Jastarni. Obecnie znajduje się w sąsiedztwie Cmentarzowej Góry.

Kapliczka świętej Rozalii

Spacerując po dawnym Borze warto dotrzeć w rejon ulicy Szkolnej, gdzie znajduje się wybudowane w 1873 roku kapliczka ku czci św. Rozalii. Miejsce to jest wyrazem pamięci o ofiarach epidemii dżumy, która nawiedziła mieszkańców Boru i Jastarni w latach 1707 - 1711. Ksiądz katolicki poradził ludziom aby oddali się w opiekę św. Rozalii. W miejscu udzielenia przez księdza sakramentu pokuty mieszkańcy wznieśli ku czci świętej kapliczkę i zawiesili w niej dzwon pochodzący z rozbitego w pobliżu Jastarni okrętu. Obecnie dzwon został zdjęty, ponieważ służył do zabawy najmłodszym mieszkańcom.



Hotele w Jastarni
Pensjonaty i wille w Jastarni
Ośrodki wypoczynkowe w Jastarni
Kwatery w Jastarni
Campingi w Jastarni
zobacz także:
Restauracje/puby w Jastarni






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę na całym polskim wybrzeżu - od Międzyzdrojów, przez Kołobrzeg, aż po Krynicę!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.