emorze.pl
www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Łeba - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Ustka - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Darłowo - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Krynica Morska - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Hel - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jurata - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Jastarnia - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Władysławowo - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Jastrzębia Góra - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Karwia - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Dębki - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Gdańsk - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Sopot - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Mielno - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Kołobrzeg - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl Rewal - www.emorze.pl

Dziś jest

Dziwnów - www.emorze.pl Dziwnów - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl Międzyzdroje - www.emorze.pl

Ustka to urokliwe uzdrowisko nad Morzem Bałtyckim. Za jej znak rozpoznawczy od dawna uznaje się bezpieczne, złociste plaże przyjazne turystom. Unikalne w skali europejskiej wydmy Słowińskiego Parku Narodowego zachwycają o każdej porze roku. Ustka leży między Jarosławcem a Poddąbiem...

Teoria i historia

Ustka znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, u ujścia rzeki Słupia do Morza Bałtyckiego. Nieopodal położony jest Słowiński Park Narodowy, na terenie którego można podziwiać nadmorskie wydmy oraz nienaruszone przez ludzką działalność lasy mieszane zapewniające czyste, zdrowe powietrze.

Pierwsze poparte faktami wzmianki na temat miasta pojawiły się wraz z początkiem XIV wieku. Przez kilka następnych stuleci znajdowało się pod zwierzchnictwem brandenburskim i pruskim. Na stałe do Polski miasto powróciło dopiero po II wojnie światowej. Określano je wówczas różnymi nazwami, lecz ostatecznie w 1946 roku poprzez rozporządzenie ustalono obowiązującą współcześnie nazwę Ustka.

Spacerując po malowniczych uliczkach Ustki, warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne domki rybackie i kamieniczki zachowane do dziś. Absolutnie obowiązkowym punktem przy zwiedzaniu Ustki jest promenada, po której uwielbiał spacerować nawet książę Otto von Bismarck. Na uwagę zasługuje Zakład Przyrodoleczniczy zbudowany w 1912 roku. Powstał w miejscu, gdzie zbudowano pierwsze usteckie łazienki parowe, co prawdopodobnie przyczyniło się do nadania miastu charakteru uzdrowiska.

Obiektem, którego nie spotkamy w żadnym innym mieście jest Muzeum Piekarnictwa. Założył je pan Eugeniusz Brzóska, zapalony kolekcjoner sprzętu piekarniczego. Muzeum oferuje pokazy wyrabiania ciasta tradycyjnymi sposobami oraz warsztaty z wypiekania chleba. Godne uwagi są również zbiory, w skład których wchodzą nawet siedemnastowieczne maszyny.

Ciekawym miejscem na szlaku turystycznym jest latarnia morska wzniesiona pod koniec XIX wieku. Niegdyś służyła jako stacja pilotów, dzisiaj głównie jako atrakcja turystyczna. Rozpościera się z niej piękny widok na otwarte morze przyciągający co roku setki zwiedzających.

Ustka dzisiaj – oczami turystów:

Ustka proponuje turystom dwa wspaniałe kąpieliska morskie strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników WOPR w lipcu i sierpniu. Usteckie plaże są przyjazne dla turystów i przyciągają ich czystością oraz złocistym, miękkim piaskiem, na którym aż chce się spędzić swój urlop :) Ponadto o krok od plaż znajduje się mnóstwo restauracji proponujących klientom świeże ryby i inne regionalne przysmaki.

Uzdrowisko Ustka oferuje swoim podopiecznym profesjonalną obsługę na najwyższym poziomie oraz niezbędne zasoby zdrojowe, czyli wody mineralne i borowiny. Różnorodne zabiegi lecznicze poprawią zdrowie, odprężą umysł i na pewno pozwolą zapomnieć o codzienności :)

W Ustce nie bez powodu dobrze czują się zarówno rodziny z dziećmi, jak studenci i emeryci. Kurort każdemu ma coś do zaoferowania. Na najmłodszych czeka znakomicie wyposażony lunapark, tor gokartowy i liczne muzea. Ciekawą propozycją miejsca do odwiedzenia z dziećmi mogą być Bunkry Baterii Bluchera – bunkry będące pamiątką po zbrojeniu strategicznego dla III Rzeszy w okresie przedwojennym usteckiego portu. Bunkry można zwiedzać samemu lub z przebranym w historyczny strój przewodnikiem. Taka przygoda to niecodzienna lekcja historii, której dzieci z całą pewnością na długo nie zapomną :)

Dla wielbicieli imprez również znajdzie się coś ciekawego. Opinią najpopularniejszego letniego wydarzenia kulturalnego w Ustce cieszy się Lech Fire Festiwal Ustka. Odbywa się on co roku na promenadzie. Popołudniu koncerty grają znani artyści z całej Polski, a wieczorem zaczynają się pokazy sztucznych ogni – każdego roku inne i coraz bardziej zaskakujące. Następnie zebrani turyści mogą do białego rana balować na plaży lub w nadmorskich knajpkach :)

Baza noclegowa w Ustce jest bardzo szeroka. Liczne hotele, pensjonaty i kwatery prywatne oferują tanie noclegi w dobrych warunkach, coraz częściej są przyjazne dzieciom i zwierzętom, co świadczy o światowym poziomie kurortu.

Niepowtarzalną atmosferę Ustki tworzą nie tylko zabytki i morskie krajobrazy, ale przede wszystkim ludzie, którzy zjeżdżają się tutaj z całego kraju, by móc zachwycać się tymi cudownymi zachodami i wschodami słońca na plaży oraz ci, którzy przez cały rok czekają na odwiedzających – gospodarze tego miejsca. Tego nie da się opisać – trzeba zobaczyć na własne oczy!



Hotele w Ustce
Pensjonaty i wille w Ustce






Chcesz uzyskać zniżki na noclegi, do pubów, do restauracji, na imprezy?
Dowiedz się więcej - zapisz się do naszego biuletynu!
Sprawdź pogodę na całym polskim wybrzeżu - od Międzyzdrojów, przez Kołobrzeg, aż po Krynicę!

Wiatr: km/h
Chciał(a)byś się dowiedzieć "gdzie-co" jest? Nie możesz gdzieś trafić? Skorzystaj z interaktywnej mapy na naszych stronach.